-1 C
Скопје

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Аргентинскиот тенисер Диего Шварцман на стартот од Ролан Гарос ја потврди одличната форма која му донесе финале на Мастерсот во Рим.
Шварцман во првото коло на последниот годинешен грен слем турнир, со убедливи 6:0,6:1,6:3 го совлада српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ.
Аргентинецот првиот сет го реши за само 20 минути и во него не му дозволи на Кецмановиќ да освои гем, а со одлична игра продолжи и во вториот сет кој го доби со 6:1. Во третиот сет дојде до мало опуштање на Шварцман и му дозволи на противникот да освои три гема, но сепак победата не ја доведе во прашање.

Пресметката на грен слем шампионите му припадна на Станислас Вавринка кој за 97 минути го победи Енди Мареј. Вавринка славеше со убедливи 6:1,6:3,6:2 и во второто коло го очекува пресметка со Германецот Доминик Кепфер кој на Мастерсот во Рим стигна до четвртфиналето.

Прочитајте и...  Поради двајца позитивни кошаркари на ковид-19: Работнички не отпатува во Бања Лука на турнир во АБА 2 лигата

Во второто коло се пласира и Александер Зверев кој во три сета го победи Даниел Новак (7:5,6:2,6:4), а изненадување претставува елиминацијата на Борна Чориќ од Словакот Гомбос. Чориќ кој е 24. носител на Ролан Гарос загуби во четири сетаи тоа со 4:6,6:3,3:6,4:6.

Кај дамите, седумкратната грен слем шампионка Венус Вилијамс е елиминирана од 161. тенисерка на ВТА ранг листата, Ана-Каролина Шмедлова во два сета и тоа со 4:6,4:6.
Венус која има 40 години, сезонава ќе ја заврши без победа на грен слем турнирите. Главна причина за поразот се 47.неизнудени грешки, додека Шмедлова имаше само 24.

Американската тинејџерка Коко Гоф лесно со 6:3,6:3 ја совлада минатогодинешната полуфиналистка на Ролан Гарос, Џоана Конта и во наредната рунда ја очекува пресметка со 16-годишната Италијанка Тревизан која ја елиминира Камила Џорџи.

Прочитајте и...  Озил ја продолжува кариерата во Фенербахче

Сигурен настап во првото коло на Ролан Гарос имаа и Мертенс, Халеп, Гарсија, Стрицова, Путинцева како и Ежени Бушар која настапува со вајлд карта.

Поврзани вести

ВИДЕО: Најубавиот гол, „цепелин“ на релација Кузмановски – Лазаров!

Слободен печат

СП: Целта е остварена, Македонија забележа победа против Чиле!

Слободен печат

Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Слободен печат

ВИДЕО: Манџукиќ имаше успешни прегледи, наскоро потпис со Милан!

Слободен печат

Не можеше без Кирјос: Повторно нападнат Ѓоковиќ!

Слободен печат

Уште еден македонски репрезентативец пред трансфер во Италија!

Слободен печат

Остави Коментар