18.8 C
Скопје

Ролан Гарос: Циципас го „прегази“ Медведев, Гркот за финале против Зверев!

Позната е првата полуфинална двојка кај мажите на грен слем турнирот во Париз (Франција), Александер Зверев ќе ги одмери силите против Стефанос Циципас.

Германецот Зверев доста убедливо за нешто повеќе од еден и пол час го совлада Шпанецот Алехандро Давидович Фокина со 6:4, 6:1 и 6:1.

Се очекуваше нешто повозбудливо да биде на вториот четвртфинален меч, но Гркот Циципас се надмина себеси и со 3:0 го елиминираше Русинот Данил Медведев, вториот носител на турнирот.

Циципас го освои првиот сет со 6:1, вториот го доби во тај-брејк (7:3), а третиот со 7:5.

Третиот сет Медведев го отвори со „брејк“ за 3:2, петтиот носител на турнирот дојде до 4:3, а одлуката падна во 12 гем. Рускиот тенисер имаше 40:0, Циципас ги освои наредните пет поени искористувајќи ја првата меч-топка.

Виландер: Ако некој може да го победи Надал на Ролан Гарос, тоа е Ѓоковиќ!

Историја се пишува на Ролан Гарос: Зиданшек и Пављученкова дебитираат во полуфиналето

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар