Рок на траење на козметичките производи, кога треба да ги фрлите?

Еве колку козметичките производи можат да ни служат пред да ни предизвикаат инфекција или иритација.

Сенка за очи, камена пудра

Сенката за очи исто како и камената пудра може да траат најмногу до 24 месеци. Пред истекот на нивниот рок почнуваат да се сушат и стануваат лежиште на бактерии. Ако ја променат бојата и пред истекот на рокот, не се двоумете да ги фрлите.

Кармин

Карминот трае најмногу 24 месеци. И пред тоа, ако забележите дека има поинаков мирис или тешко се нанесува, фрлете го.

Сјај за усни

Трае најмногу 12 месеци. Исто како и карминот може да ја смени бојата или вкусот, па и миризбата, а тоа е идникација дека рокот му истекол.

Прочитајте и...  Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Течна пудра

Рок на траење 6 до 12 месеци. Штом ја отворите користете ја слободно шест месеци а по овој период веќе е ризично. Ако ја промени бојата или добие миризба, фрлете ја пред истекот на рокот зашто лесно може да предизвика црвенило на кожата.

Маскара

Маскарата е од оние производи на кои најмногу мора да внимавате. Трае 1 месец до максимум три. Со оглед на тоа дека очите се многу чувствителни, лесно може да направите инфекција доколку ја употребувата по истекот на рокот. Фрлете ја веднаш кога ќе почне да станува сува.

Боичка за очи

Може да трае до 6 месеци, но се препорачува да се заменува на секои втори или трет месец бидејќи се нанесува на очите.

Прочитајте и...  Емотивната изведба на Бијонсе за време на комеморацијата на Коби и Џиџи! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Куче првпат се погледна во огледало, ваква реакција не очекуваше никој! (ВИДЕО)

Слободен печат

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Малку жени би се осмелиле вака облечени да излезат од дома: За стајлингот на манекенката зборува цел свет! (ФОТО)

Слободен печат

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Ова е човекот кој ја однесе Емина Јаховиќ до самиот врв на естрадата: Тоа ми се исплатеше и духовно и материјално! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Бронзената божица Ким доминирала во пустина во новата колекција за долна облека

Слободен печат