Рохани: Техеран би можел да го блокира пристапот на инспекторите на ОН

Рохани изјави дека тоа може да се случи доколку неговата земја се соочи со нова ситуација.

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека Техеран би можел да го блокира пристапот на инспекторите на ОН до иранските нуклеарни постројки.

Рохани изјави дека тоа може да се случи доколку неговата земја се соочи со нова ситуација.

-Ќе биде продолжен трендот на инспекции што се спроведуваат до денеска, секако, доколку не се соочиме со нова ситуација, рече Рохани во текот на состанокот со шефот на европската дипломатија Жосеп Борел.

Посетата на Борел на Иран, прва по неговото стапување на должноста, се толкува како најнов обид на ЕУ да го сочува меѓународниот нуклеарен договор на Иран и големите светски сили од 2015 година.

Рохани кажа дека Иран е подготвен за ангажманот со Европа.

Прочитајте и...  Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

-Кога другата страна во целост ќе ги исполни своите обврски, Иран ќе се врати кон почитувањето на своите обврски, наведе Рохани.

Велика Британија, Франција и Германија во јануари го активираа посебниот механизам од договорот за да го присилат Иран на разговори, а овој процес може да резултира со враќање на санкциите на ОН и ЕУ за Техеран.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат