Рохани: САД претставуваат сериозна закана за глобалната стабилност – Слободен печат
ВестиПланета

Рохани: САД претставуваат сериозна закана за глобалната стабилност

Рохани тоа го изјави во рамки на меѓународниот форум на Шангајската организација за соработка, кој се одржува во Киргистан.

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека активностите на САД претставуваат сериозна закана за глобалната и регионалната стабилност.

Рохани тоа го изјави во рамки на меѓународниот форум на Шангајската организација за соработка, кој се одржува во Киргистан.

– Во последните две години администрацијата на САД, нарушувајќи ги сите меѓународни структури и правила, и искористувајќи ги своите економски, финансиски и воени ресурси, преземала агресивен приод и претставува сериозен ризик за стабилноста во регионот и светот, нагласи иранскиот претседател.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close