Рохани го отфрли предлогот за нов нуклеарен договор од Трамп нарекувајќи ја „чудна“ понуда - Слободен печат

Рохани го отфрли предлогот за нов нуклеарен договор од Трамп нарекувајќи ја „чудна“ понуда

Во говор што беше директно пренесуван на иранска телевизија, Рохани го повика Вашингтон да се врати на нуклеарниот договор од 2015 година, од каде се повлече во 2018 година.

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска го отфрли предлогот за нов „договор изготвен од Трамп” што ќе има за цел да го реши нуклеарниот спор, изјавувајќи дека е тоа „чудна” понуда, притоа критикувајќи го американскиот претседател дека секогаш ги прекршува ветувањата.

Во говор што беше директно пренесуван на иранска телевизија, Рохани го повика Вашингтон да се врати на нуклеарниот договор од 2015 година, од каде се повлече во 2018 година.

– Не знам како размислува тој господин премиер во Лондон ( Борис Џонсон, н.з.). Тој вели нуклеарниот договор да го ставиме на страна и да почнеме нов, според план на Трамп, рече Рохани.

„Доколку преземете погрешен чекор, тоа ќе биде на ваша штета. Изберете го вистинскиот пат. Вистинскиот пат е враќање кон нуклеарниот договор”, истакна иранскиот претседател.

Прочитајте и...  Патнички авион со 83 патници се урна во Авганистан

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој ја пофали умешноста на Трамп да склучува договори, вчера го повика американскиот претседател да го замени иранскиот нуклеарен договор со големите сили од 2015 година со свој нов договор, за да може да осигура дека Техеран нема да дојде до нуклеарно оружје.

Прочитај повеќе

Манчевски: Пластичните картички ќе се укинуваат, одиме на интеграција на документи

Слободен печат

Талибанците тврдат дека урнале авион на американската армија

Слободен Печат

Турски министер: Очекуваме земјотрес од 7,5 степени во Истанбул

Слободен Печат

Од водите на Вардар изваден женски труп

Слободен печат

ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Слободен печат

ХЕРА: Насилството не започна, ниту пак ќе заврши со постоењето на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Остави Коментар

one × 5 =

Прочитај повеќе

Сандерс води во Ајова, Њу Хемпшир, Бајден прв на национално ниво

Слободен печат

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг- итни мерки на Град Скопје

Слободен печат

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Слободен печат

Епидемиолози ќе ги пречекаат кинеските туристи кои пристигнуваат во Србија

Слободен печат

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат