-3 C
Скопје

Родригез и официјално во дресот на Евертон

Колумбискиот играч кој досега ги бранеше боите на Реал Мадрид потпиша договор на две години, со опција да остане уште една сезона во клубот од „Гудисон Парк“.

Карло Анчелоти, менаџерот на „карамелите“ успеа да го ангажира Хамес Родригез кој веќе соработуваше со италијанскиот стратег во „кралската“ екипа.

Токму под негово раководство во сезоната 2014/15, Родригез беше прогласен за најдобар играч во средниот ред во „Ла Лига“ со по 13 голови и асистенции во 29 натпревари.

Овој играч има вкупно осум национални титули во четири земји, Лига на шампиони со Реал, Лига Европа со Порто.

Прочитајте и...  АМС повторно влезе во судар со ФФМ неколку месеци пред годишното собрание

– Среќен што сум во овој голем клуб кој има богата историја, кај тренер кој добро ме познава. Се надевам дека ќе имам големи успеси со Евертон. Дојдов да напредувам и бидам подобар. Сакам да му помогнам на клубот да игра атрактивен фудбал. Сигурен сум дека со Анчелоти можеме до одлични резултати – рече Родригез.

Официјално: Анчелоти го донесе Алан во Евертон

Поврзани вести

ВИДЕО: Ливерпул во огромна криза, Барнли го освои „Енфилд“!

Слободен печат

СП: Данците убедливи, Шпанците славеа во дербито против Германија

Слободен печат

ВИДЕО: Страшна контра, репрезентативец на Конго како „Брзата птица итрица“!

Слободен печат

Руни: Пред шест недели реков дека Јунајтед ја освојува титулата!

Слободен печат

Хрватска е блиску до четвртфиналето на Светското првенство

Слободен печат

Фернандо Љоренте ќе му биде соиграч на Несторовски!?

Слободен печат

Остави Коментар