Родителите на жртвата од Британија сведочат: Трамп бараше да се сретнеме со убиецот на нашиот син

Доналд Трамп се запозна со родителите на Хари Дaн во Белата куќа и се обидел да ги натера да се сретнат со Ен Скаулас, жената за која се тврди дека го удрила нивниот син со автомобил, настан по кој момчето починало, објави „Телеграф“.

Американскиот претседател  ја држел за рака Шарлот Чарс, мајката на загинатиот Дан, додека во другата просторија била Ен Скаулас. Шарлот открила дека Трамп трипати ја замолил да се сретне со жената која наводно го удрила нејзниот син, за полесно да може да „оздрави“.

– Искажа соучество, делуваше топло и гостољубиво, но не му беше потребно многу време за да ни соопшти дека во истата зграда е и Ен Сакулас – рече Шарлот.

Прочитајте и...  Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Според нејзините зборови, таа останала без здив кога американскиот претседател ѝ ја соопштил оваа вест.

– Праша два или три пати. Кажавме дека не сакаме, не мислевме дека тоа е исправно – вели таа и додава дека Трамп инсистирал, но тие останале на своето.

Скаулас, сопруга на американски дипломат, возела во погрешна насока кога во август удри во мотоциклот на сега починатиот Харви пред базата РАФ во Велика Британија. Потоа ѝ беше доделен дипломатски имунитет и таа отпатува во САД за да избегне соочување со британските судови поради смртта на 19-годишното момче.

Но, во настаните од оваа недела, на родителите на Хари им е соопштено дека таа повеќе нема дипломатска заштита поради тоа што е во Америка. На состанокот во Белата куќа, Трамп им рече на очајните родители дека Скаулас нема да се врати во Велика Британија.

Прочитајте и...  Ахмети за „Ди пресе": Време е за премиер Албанец

– Бевме малку шокирани, можеше да биде тука до нас. Не е прикладно да ја запознаеме без терапевт и посредник. Повторивме дека и понатаму сме подготвени за состанок, но на територија на Велика Британија – им рече Шарлот на новинарите.

Таа додаде дека убиецот на нејзиниот син треба да се врати во кралството и да се соочи со правосудниот систем на Британија.

– Таа мора да се врати во Велика Британија за да се соочи со нашиот правосуден систем и за да можеме да добиеме правда за Хари. Не сакаме состанок на американско тло, каде таа во моментов е останува скриена, а неговата смрт е ставена „под тепих“. Не е фер – рече мајката на момчето.

Прочитајте и...  Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Прочитај повеќе

Бајден победи на внатрепартиските избори во Порторико

Слободен печат

Италијанскиот регион Лигурија за првпат без нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Тачи денес ќе биде сослушан во Хаг

Слободен печат

Новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи акредитирани за изборите

Слободен печат

Нагло зголемување на бројот на заразени во Хрватска, стапуваат на сила построги епидемиолошки мерки

Слободен печат

Гласачите сумираат впечатоци, се бира десеттиот парламент

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ворлдметерс: Над 13 милиони лица во светот заразени со Ковид-19

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Слободен печат

Троцифрени бројки на заразени од коронавирус, најмногу случаи во скопски Чаир

Слободен печат

Денеска гласаат лицата позитивни на Ковид-19 и во самоизолација, на овие избори нема да се спроведува гласање во дијаспората

Слободен печат

Сончево со умерена облачност и температура до 31 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат