Родителите на убиените и повредените деца од „Рибникар“ со тужба против мајката и таткото на Коста

Фото Слободен печат

Родителите на убиените и повредени ученици од основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар подготвуваат тужби против таткото и мајката на момчето (13), кој го изврши масакрот во ова белградско училиште на 3 мај, објави српски „Курир“.

„Неутешените родители на настраданите од училиштето во Врачар одлучија правдата да ја бараат на суд и ќе ги тужат родителите на момчето кое им нанесе незамисливо страдање“, вели изворот на Курир и додава:

„Со оглед на тоа што момчето кое ги уби нивните деца не одговара кривично бидејќи немало навршено 14 години во моментот на делото, а не може да му се суди според законот, мајките и татковците на убиените и ранетите деца решиле да поведат постапка. пред самиот суд“, вели изворот.

Адвокатката Славка Бабиќ за „Курир“ објаснува дека родителите имаат право да поднесат тужба против родителите на малолетникот.

„Во конкретниот случај се работи за граѓанска тужба поведена со тужба за надомест на нематеријална штета, која е регулирана со Законот за облигационите односи. Родителите одговараат според принципот на објективна одговорност – без разлика на нивната вина што се претпоставува во овој случај, и можат да бидат ослободени од одговорност доколку докажат дека штетата е предизвикана од виша сила, дека не можеле да ја предвидат или спречат, што во пракса е речиси невозможно да се докаже“ рече адвокатката.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот