Родители бидете внимателни: Каков брак, такво дете!

Децата не го зајакнуваат бракот. Ако е добар, тој може да стане подобар со децата. Ако е лош, може уште повеќе да се влоши. Стабилните бракови се стабилни без разлика на тоа колку деца има. Значи, детето е онакво каков што е и бракот.

Она што ќе направи детето да се развива погрешно е недостаток од топлина, сигурност и авторитет кон родителите. Ако детето на почетокот е беспомошно, тоа нема да ја добие потребната сигурност и грижа од родителите. Тоа нема никаков друг критериум за вредност освен признанието кое го добива од својата околина.

Едно дете го прифаќа другото такво какво што е. Возрасните се гледаат едни со други како што другите очекуваат тие да бидат. Или пак, се гледаат онака како што тие сакат да бидат. А бидејќи се уверуваат дека луѓето не се такви, тие критикуваат и не ги прифаќаат останатите во своето вистинско светло.

Прочитајте и...  Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

На малите деца повеќе од сè им е потребно внимание, друштво, заштита, морално охрабрување и љубов. Се претпоставува дека љубовта се раѓа во раната животна фаза кога детето ќе сфати дека неговата потреба за сигурност е релативно задоволена. А најважно од се, таа потреба ја задоволила мајката со нејзините несебични чувства.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 5 август: Стрелци се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски