Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Дваесет и седумгодишна пациентка од Куманово, која вчера се породила на скопската Клиника за Гинекологија е позитивна на корона вирусот, потврди за „Фокус“, директорката Викторија Јовановска.

-Пациентката е синоќа предвреме породена во осми месец и сега чекаме да биде префрлена на Клиника за инфективни болести. Таа само поткашлуваше. Бебето е на интензивна нега и е стабилно. Има уште една пациентка од Охрид, но таа сè уште е во сала и нема клиничка слика на Ковид 19. Таа е донесена со мртво бебе – тврди Јовановска.

Според неа, за пациентката од Куманово се запазени сите протоколи и е спроведена  преку посебен влез, односно изолирана е од другите пациентки.

Прочитајте и...  Поглаварот на ИВЗ прогласи победа над пандемијата со ковид-19

Прочитај повеќе

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

МИА Агенција

Зоран Рујак, археолог: И покрај обемните истражувања, постои потреба од доистражување на Цареви кули

МИА Агенција

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција

Полициски час и денеска во државава

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд

МИА Агенција

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат