Роден е Иги Поп, а почина Нина Симон и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Денешниот ден низ историјата на музиката, 21 април, го одбележуваат неколку значајни настани за кои подетално ќе можете да прочитате во продолжение…

1947 – Роден е Иги Поп, американски рок пејач и автор, кој најчесто се опишува како „кум на панкот“.

1959 година – Роден е Роберт Смит, пејач, гитарист и главен автор во англиската рок група „The cure“.

1967 година – „The Beatles“ на денешен ден завршија со снимање на албумот „Sgt. Peppers lonely hearts club band“. Албумот често е карактеризиран како „магнум опус“ на Битлси, односно како еден од највлијалтелните рок албуми на сите времиња, а магазинот „Rolling stone“ го рангираше на првото место на листата од 500 најдобри албуми на сите времиња.

Прочитајте и...  Мерсиха Смаиловиќ, активистка: Уморни сме да бидеме само дел од фолклорот кога треба да ја прикажеме мултиетничноста на општеството

1970 година – Почина Ерл Хукер (40), еден од значајните претставници на Чикаго блузот, познат по своето специфично свирење на гитара.

1975 година – Излезе првиот албум на групата „ABBA“. Изданието го носеше само името „ABBA“, кој по евровизиската победа и албумот „Waterloo“ од претходната година, уште повеќе ја зацврсти нивната позиција како глобална поп атракција.

1984 година – Раѓањето на „Инструктори“. Концерт на Бајага на 21.4.1984 година во Белград беше првиот одржан под името „Бајага и Инструктори позитивне географије“.

2003 година – Почина Нина Симоне (70), американска пејачка, чиј опус вклучуваше различни жанрови, како класик, џез, блуз, фолк, ар-ен-би, госпоел и поп, а која зад себе остави голем број на хитови и длабок музички печат.

Прочитајте и...  Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат