Роберт Де Ниро: Трамп е лажливо копиле!

Актерот Роберт Де Ниро повторно во елемент со неговите критики кон претседателот Доналд Трамп. Тој се обрати на алтернативниот собир на дописниците од Белата куќа кој во саботата се одржа напоредно со актуелната гала вечера на дописниците од Белата куќа.

Де Ниро, повикан од телевизиската водителка Саманата Би на подиумот и поздравен од присутните со овации, порача дека Трамп е „лажливо копиле”.

-Ме радува што вечерва сум со Саманта Би во поддршка на Првиот амандман (од Уставот на САД за слобода на словото) – право кое претседателот го користи да биде неумоливо, непокајно, лажливо копиле; право со кое неговите поддржувачи не се загрижени за тоа – изјави тој, додавајќи „тоа е и наше право да сториме нешто околу сето ова”.

Прочитајте и...  Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, 309 новозаразени

Актерот ги искритикува постојаните повици на Трамп да етикетира лица и медиуми дека биле „лажни вести”.

-Ако добијам лоша критика, тоа се лажни вести. Некој галамџија новинар открил дека не сум завршил средно училиште,и тоа се лажни вести. А потоа слушаш ти ја украл фразата. Се е лажни вести. Но излегува дека тоа се вистински вести, или како што овде ние ги нарекуваме: вести – кажа Де Ниро.

Овогодишната гала вечера на дописниците од Белата куќа се одржа без присуство на Трамп кој, како и лани ја одби поканата за учество. Традиционало, настанот е одбележен со многу хумор и пародија насочени кон актуелниот претседател и неговата администрација. Поранешниот претседател Барак Обама, на пример, знаеше да каже интересни анегдоти и да ги насмее новинарите, но тоа не е случај за актуелниот шеф на државата.

Прочитајте и...  САД се заканија со запленување на иранската нафта која се превезува за Венецуела

Овојпат гала вечерата беше во поддршка на слободата на изразувањето, а помалку се кажуваа шеги. Историчарот Рон Чернов се обрати со говор за историјата на новинарството и Првиот амандман.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат