РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Шефот на стручниот штаб, Никола Матлиески денеска ја одржа првата прозивка, со што беше означен официјалниот старт на подготовките на Тинекс Пролет за новата натпреварувачка сезона.

Откако во изминатите денови се тренираше индивидуално и во мали групи согласно протоколите, Матлиески ги собра на едно место сите ракометари кои ќе играат во сезоната 2020/21.

Тинекс Пролет од почетокот на оваа сезона се враќа на клупската политика да настапува исклучиво со домашни ракометари. Во тој правец, летово беа ангажирани две засилувања, Дејан Пецаковски и Давор Палески, кои ќе се обидат да помогнат во остварувањето на зацртаните цели – освојување на едно од првите три места во групата и влез во плејофот.

По долго размилување, донесена е одлука тимот да не учествува на турнирот во Струга, се со цел здравјето на ракометарите да не се стави во опасност во период на нов бран на коронавирусот во нашата земја.

Прочитајте и...  СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Правиот дел од подготовките ќе го имаат во Скопје, по што на 15 август ќе заминат на висински подготовки во Маврово.

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат