РК Алкалоид славеше убедливо во својот прв официјален натпревар

Играчите на Љубомир Савевски со успешен старт во Првата лига/СЦ „Борис Трајковски, Скопје, 19 септември 2021/Фото: facebook.com/rkalkaloid

Денеска од 12:00 ч. во СЦ „Борис Трајковски“  – Скопје РК „Алкалоид“ го одигра првиот официјален натпревар во машката Прва лига против тимот на РК „Металург – РА“.

РК „Алкалоид“ предводен од тренерот Љубомир Савевски доминираше во текот на целиот натпревар и убедливо победи со конечен резултат 37:18, после првото полувреме водеше домаќинот со 19:9.

– Нека ни е со среќа првата победа и да нѐ прати успех и натаму! Честитки до нашите играчи, кои одиграа беспрекорно, и честитки до стручниот штаб, кој се погрижи нашите ракометари да бидат во топ-форма и одлично тактички подготвени за натпреварот – информираат од РК Алкалоид.

Во победничките редови Стојков имаше најмногу погодоци, вкупно девет, два помалку забележа Кофилоски.

На спротивната страна по четири голови постигнаа Ангелески, Прцуловски и Неданоски.

Видео на денот