Ристовски: Гоки, ти си наша легенда, мој мотив засекогаш, инспирација за сите нас!

Стефан Ристовски му се заблагодари на Горан Пандев/фото: EPA-EFE/MAURICE VAN STEEN

Горан Пандев ја заврши кариерата како професионален фудбалер на 39 години, лани како капитен ја водеше македонската А репрезентација на првото Европско првенство во нашата историја.

Во текот на кариерата настапуваше за Интер, Специја, Анкона, Лацио, Наполи, Галатасарај, Џенова, а последен клуб му беше Парма. Тој беше дел од Интер во 2010 година кога ги освои титулите во Серија А, Купот на Италија и Лигата на шампионите, а потоа и Светското клупско првенство.

Пандев за репрезентацијата на Македонија одигра 122 натпревари и постигна 38 голови и е најдобар стрелец на вечната листа.

Стефан Ристовски му се заблагодари на Пандев за сè што направи во фудбалот преку кој светот слушна за Македонија.

– Гоки….пораснав со тебе, прво како идол, а подоцна заедно и на терен. Горд сум што бев дел од твоето време. Емоциите се измешани, среќен за тоа што сме поминале заедно и тажен што повеќе нема да бидеш дел од теренот. Фала ти што прв успеа светот да слушне за Македонија и македонскиот фудбал, фала ти што беше инспирација за сите нас. Ти си наша легенда и мој мотив засекогаш – стои во објавата на Ристовски на „Инстаграм“.

Потсетување дека поради повреда играчот на Динамо Загреб, Ристовски нема да настапи на претстојните натпревари во Лигата на нации против Грузија и Бугарија.

Видео на денот