Ристоманов: Од старт рудникот „Иловица“ се води како државна тајна, тотално ќе се уништи водата, природата и животот на луѓето

Кога мислевме дека не огрее сонце и кога помисливме дека е невозможно да се побие одлуката на Владата и да се одземе концесијата за Иловица, за жал се случи невозможното – Управниот суд нашол за право во вонредни околности да ја прифати жалбата за Еуромакс ресурсис, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Костадин Ристоманов, претседател на НВО Еко Долина-Ново Село и член на Управен одбор на НВО Здрава котлина-Струмица.

Еуромакс го подготвуваат теренот, па ги продаваат рудниците, се бара истрага и одговорност за овој проект кој се води како државна тајна.

-Еуромакс не се рударска компанија, туку е претходница на рударските компании. Они имаат искуство од околните држави, каде го подготвуваат теренот и после ги продаваат рудниците.

Прочитајте и...  Витанов: Криумчар на мигранти од Косово е позитивен на Kовид-19,

Активистите паралелно ќе бараат истрага и одговорност за сите мистерии во врска со овој проект бидејки уште од стартот рудникот „Иловица“ се води како државна тајна.

Откако беше симнат превезот на државна тајна ние побаравме да ја видиме но повторно не ни беше достапна. Мислиме дека тој елаборат за оценка на влијанието на животот на граѓаните воопшто не постои. Компанијата Еуромакс со пари успева да регрутира нивни соселани, кои ги плаќа како вработени во фирмата, не одат на работа, а земаат плата, додава Ристоманов.

Проектот предвидува над Штука и Иловица да се изгради  брана во висина од 276 метри за складирање на токсини. Ристоманов смета дека доколку истата попушти може да ја контаминира, но и и трајно да ги уништи почвата и водите во целата Струмичка котлина. Најголем страв создава прашањето околу користењето на сулфурна киселина и цијанид. Селаните ќе треба да бидат иселени. Тотално ќе се уништи водата, природата и животот на луѓето.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

-Целиот проект е обвиен со сомнежи за кои никој не презел истрага и одговорност. Зошто и натаму се чува во тајност елаборатот за влијанието на овој рудник врз животната средина? Уште од почетокот на овој проект треба да се провери документацијата. Како тоа Министерството за економија се уште ја нема добиено пресудата на Управниот суд, ако му се верува на министерот Бектеши дека не ја добиле. Која е таа итност во услови на вонредна состојба да заседава Управниот суд и да донесе одлука токму по ова прашање? Сето тоа ни дава право да се сомневаме дека постојат елементи на корупција за нечии интереси, изјави Костадин Ристоманов од „Здрава котлина“ и додаде дека рудник по ниедна цена нема да има.

Прочитајте и...  Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

-Никој нормален нема да дозволи да биде уништена целата иднина на жителите во струмичката котлина. Се случува геноцид, заклучи Ристоманов.

 

Прочитај повеќе

„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борис во обиколка на новиот автопат

Слободен печат

Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Слободен печат

Трудо со поддршка на демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Слободен печат

ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија го доживува вториот пик

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Овој човек е ноќна мора за „Твитер“ и „Фејсбук“: Трамп потпиша нов налог кој се заканува на доминацијата на технолошките гиганти

Слободен печат

Пленковиќ ги откри носителите на листи на ХДЗ на престојните избори

Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Слободен печат

Шведскиот производител на камиони планира да скрати илјадници работни места

Слободен печат