Rimac го спасува Audi R8

Според информациите, R8 ќе добие електричен наследник во 2023. или 2024. година, а ќе се нарекува RS e-tron.

Audi најверојатно преговара соработка со Rimаc, кој е еден од лидерите во производство на компоненти за електрични автомобили.

По импресивните резултати на неговиот концепт Concept One и C_Two, Rimac стана важен играч во EV сегментот.

Производителот веќе соработуваше со компанијата Porsche, а се шпекулира дека работи и со Bugatti на првиот SUV на француската компанија, а можно е и со Lamborghini.

Сите споменати брендови се дел од германската групација Volkswagen. Rimac најверојатно ќе го снабди Audi со четири електро-мотори и батерии со брзо полнење.

Се шпекулира дека електричниот Audi R8, поточно RS e-tron би требало да збрзува од место до 100 km/h зa 2,5 секунди со погон на сите четири тркала.

Прочитајте и...  Сензационално откритие - Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Со оглед дека би можело да биде базиран на платформата на J1 на која Porsche го направи моделот Taycan, eлектричниот R8 би можел да има 950 KS со автономија до 500 km.

Прочитај повеќе

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродова пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски