Рико: Автомобилот е фантастичен, буквално како да си во болид! (ФОТО)

Шампионатот Порше Карера Куп Италија во 2020-та година ќе има сигурни 7 трки, а можно е во календарот да биде вметната уште една, за што ќе одлучи организаторот пред стартот на натпреварувањето.

За нашиот натпреварувач Ристо Вуков Рико ова е сосема ново искуство, организацијата е застрашувачка. Се сретна со Џанлука Де Лоренци, поранешен возач и сопственик во тимот со исто име.

– Се надевам дека ќе ја искористам шансата да ги покажам моите возачки квалитети и да и донесам на нашата земја солидни резултати и радости на меѓународно ниво. Автомобилот е прекрасен, фантастичен. Чувството е буквално како да си во болид. Кон крајот на февруари или на почетокот на март, ќе го донесеме возилото во Македонија и ќе направиме промоција – вели Вуков.

Прочитајте и...  Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!
facebook.com/rikovukov

Порше, возило кое е меѓу најспектакуларните во светот на автомобилизмот. Поршето има зафатнина 4.000 ццм3 и 485 коњски сили, со маса од 1.200 кг што е релативно малку за едно такво „чудовиште“.“ Станува збор за големи брзини на патеката, на правецот на Монца се постигнуваат и 280 км/час.

Вуков додава дека конкуренцијата и можноста за напредок во кариерата, што му беше предизвик и во шампионатот на Србија во националната класа до 1150 ццм3, ќе му бидат главниот мотив во рамките на следната сезона.

Има 25 возила, сите се скоро исти. Предизвикот е да се биде во Топ 10 на секоја трка, можеби меѓу првите пет. Тестирањата почнуваат во март наредната година.

Прочитајте и...  Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат