Рикер: САД се подготвени да се вклучат во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер, денеска изјави дека Вашингтон е подготвен да се вклучи во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но тоа нема да се случи се  додека двете земји не се вратат на преговарачката маса, пренесе „Радио и телевизија Косово” .

Рикер за ВОА кажа дека пред извесно време со државниот секретар Мајк Помпео
разговарал за евентуалното засилување на улогата на САД во процесот.

-Ние имаме тесна соработка со европските партнери. Учествувавме во претходната фаза од  дијалогот, кога го постигнавме Бриселскиот договор, за кој верувам дека направи голема разлика за нормалното одвивање на животот, оддржувањето на мирот и намалувањето на тензиите во регионот во последните пет години, изјави Рикер.

Прочитајте и...  Жбогар: Преговарачката рамка треба да ја интегрира новата методологија усвоена од Европскиот совет

Рикер верува дека и двете земји имаат желба да најдат решение и на тој начин да придонесат кон стабилноста и напредокот на Западен Балкан.

Како успешен модел за надминување на проблемите во регионот, „што не се решени со векови”, Рикер го спомена Преспанскиот договор меѓу Грција и Македонија.

Прочитај повеќе

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат