9 C
Скопје

Ријад го обвини Иран дека ги снабдувал Хутите во Јемен со ракети и дронови

Саудиска Арабија го обвини Иран за доставување на ракети и на беспилотни летала на Хутите во Јемен. Тоа го изјави полковникот Турки ал-Малики, кој воедно е портпарол и на воената коалиција предводена од монархијата против Хутите.

Претходно, САД соопштија дека ќе останат посветени на одбраната на Саудиска Арабија откако Хутите пукаа врз арапската држава со беспилотни летала и ракети.

Саудиските власти информираа дека не е пријавена материјална штета во нападите врз рафинеријата Дахран. Нападите ја зголемија цената на нафтата Брент на над 70 долари за барел – највисока од јануари 2020 година.

Кон крајот на февруари беше објавено дека воздушната одбрана на Саудиска Арабија пресретнала пет беспилотни летала и балистичка ракета истрелана од приврзаниците на јеменското движење Ансар Алах (Хути).

Прочитајте и...  Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Поврзани вести

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Остави Коментар