Ричард Бренсон веќе 50 години прави една иста работа: Поради оваа причина станав милијардер!

Ричард Брансон (70), основач на деловната група Вирџин, која денес брои околу 400 компании, е еден од најбогатите луѓе во светот.

Неговиот прв деловен потфат се случил кога имал само 16 години, кога го основал магазинот Студент. Во тоа време, тој бил само млад човек кој сака да стане претприемач и да заработи доволно пари за нормален живот, а денес е познат инвеститор и деловен тајкун, чие богатство се проценува на 4,4 милијарди долари.

Instagram

Богатството на Бренсон постојано се зголемува и се чини како да е шега за него. Сепак, тој има и свои тајни, за кои верува дека му помогнале да стане ова што е денес, и кои решил да ги сподели со светот.

Прочитајте и...  Лепа Брена го прославува својот јубилеен роденден

„Не е важно во која земја сум, јас секогаш станувам околу 5 часот наутро. На тој начин можам да вежбам и да поминам извесно време со моето семејство, што ме исполнува со позитивна енергија пред да започнам со работа“, вели Брансон, кој практикува будење во 5 часот наутро повеќе од 50 години.

Но, како тоа му помогна да ги постигне своите цели?

Instgram

Тој реши да објасни:

1. Размислете во тишина и планирајте

Деловните резултати се значително подобри и попродуктивни доколку луѓето имаат време да ги разгледаат сите приоритети и да направат план. Тивките рани утрински часови, Брансон ги користи токму за тоа.

„Станувањето во 5 ми дава време да поставам приоритети и да направам добар дневен распоред. Мислам дека еден час пред спиење за кој многу се зборува е одлично време да ги прочитам новостите или да одговориме на некои е-пошта, а не да правам план за утре“, посочува милијардерот.

Прочитајте и...  Агенда на ЕК за 2021 година: Западeн Балкан меѓу врвните приоритети, но и барања за реформи во СЗО и во СТО

2. Одржувајте страст

Страста влијае и на продуктивноста, но што ја дефинира самата страст? Без оглед на вашиот одговор, Бренсон верува дека имате повеќе време за хоби ако станете рано.

„Спортот, читањето, комуникацијата и позитивното размислување придонесуваат за подобра активност и концентрација на мозокот. Страста е уште еден важен фактор за одржување на вашиот фокус. Страстите ви даваат енергија и се клучни особено во време кога се донесуваат тешки одлуки“, вели Брансон.

3. Користете го целото време

Ричард Бренсон разбира дека нашето време на овој свет е ограничено и сака да го искористи максимумот за продуктивност и забава, а смета дека долгиот сон е најголемо губење време.

„Треба да живееме секој ден со полни бели дробови. На крајот на краиштата, никогаш нема да го паметиме денот кога спиевме многу – ќе ги паметиме деновите што биле најисполнувачки за нас“, вели Бренсон.

Прочитајте и...  Хасани: Треба да бидам пример за сите и да не одам на журки во Приштина

Поврзани вести

Хасани: Нема пари што може да ја платат посветеноста на здравствените работници

Слободен печат

Мицкоски: Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие за власта и мора да запре

Слободен печат

(ВИДЕО) Во хотел-карантин со ист уред тестирани над 200 лица, постои можност да се заразени со ХИВ!

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Слободен печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

Остави Коментар