РЕВОЛУЦИЈА ВО НБА: Њујорк никс станува првиот тим кој ќе има жена за тренер?

Екипата на Њујорк никс се наоѓа во активна потрага по нов тренер откако му даде отказ на Дејвид Физдејл. Желбата на менаџментот на тимот е на клупата да седне некое од најголемите тренерски имиња во САД, но речиси никој не е заинтересиран да работи во екипата која од 2000 година смени дури 10 тренери.

Поради тоа, во тимот се подготвени за револуција и да станат првиот тим во историјата на НБА кој ќе именува жена за главен тренер.

Телевизијата CNBC пишува дека главен фаворит за нов тренер на никси е Беки Хемон, една од најдобрите кошаркарки на сите времиња, која од 2014 година работи како помошник на Грег Попович во Сан Антонио спарс.

Голем дел од кошаркарските експерти во САД ја гледаат токму Хемон како првата жена која порано или подоцна ќе добие можност да биде главен тренер на една НБА екипа.

Прочитајте и...  Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Таа се наоѓа меѓу фаворитите за тренерската функција и неименуван извор за телевизијата откри дека Беки Хемон би ја прифатила понудата доколку Њујорк и понуди долгорочен договор на четири или пет години.

Освен Хемон, во потесниот избор се наоѓаат уште и поранершниот тренер на Голден стејт, Марк Џексон и Сем Мичел кој во 2007 година беше избран за тренер на годината.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат