Револуција на ФИФА, планира да ги укине линиските судии

ВАР технологијата од оваа сезона ќе биде присутна и во Премиер лигата, Лигата на шампионите и Лигата на Европа, додека останатите големи лиги уште од минатата сезона ја практикуваат оваа технологија при спорните моменти од натпреварите.

Сега Светската фудбалска федерација (ФИФА), планира да оди чекор понапред и за неколку години да направи вистинска револуција.

Според британските медиуми, челниците на ФИФА се одушевени од ВАР технологијата и отворија нов оддел кој ќе се занимава со истражување на влијанието на ВАР на фудбалот и можностите за негова примена во иднина.

Основната цел на новиот оддел е да се намалат судиските грешки и доколку се покаже дека ВАР технологијата е корисна, можно е да се укинат линиските судии и да се заменат токму со новата технологија.

Прочитајте и...  Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Според замислите на челниците на ФИФА, на теренот ќе има само еден судија, главниот, кој сета помош околу спорните моменти би ја добивал од ВАР собите кои би биле полни со судиите.

Прочитај повеќе

ЛШ: Наполи со Елмас против Барселона! (ФОТО)

Слободен Печат

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет + седумнаесет =

Прочитај повеќе

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат

Навивачите на Барселона му се извинија на Брајтвајт за пречекот

Слободен печат

Ѓоковиќ открива како комуницира со Надал и Федерер

Слободен печат

Тренер го победи поранешниот клуб па ги соблече панталоните пред навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

Слободен печат