Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Општина Центар донесе решение со кое му наложува на инвеститорот да ја отстрани челична конструкција со димензии 10×11 метри пред деловниот простор на гостилница „Аманет”, за која овластен општински градежен инспектор констатира дека не поседува решение за поставување.

– Овластен градежен инспектор на Општина Центар, постапувајќи по службена должност, изврши увид и констатира дека инвеститорот ДПТУ „Примес ко ДООЕЛ Скопје“, со седиште на улица „Павел Шатев ” бр.2, не поседува решение за поставување на урбана опрема – челична конструкција обложена со стакло со димензии 10×11 метри, пред деловниот простор на гостилница „Аманет”. Овластениот градежен инспектор донесе решение со кое му се наредува на инвеститорот во рок од три дена да ја отстрани градбата, соопшти Општина Центар.

Прочитајте и...  ФОТО: Коронавирусот „цути“ во Австрија и Холандија

Во овој случај, се вели во соопштението, изјавена жалба против првостепеното решение со кое се наредува отстранување на наведените градби, не го одлага извршувањето на решението согласно член 137 став 4 од Законот за градење.

– Општина Центар нема да дозволи нелегално поставување на градби и урбана опрема со што се оневозможува слободно движење по тротоарите и одвивање на сообраќајот, велат од локалната самоуправа.

Поврзани вести

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Шпански региони бараат Владата да воведе вонредна состојба

Слободен печат

Црни рекорди во регионот: Бугарија, Србија и БиХ со најмногу заразени, Словенија и со починати од ковид-19

Слободен печат

Меркел со порака до Германците: Намалете контакти и патувања

Слободен печат

Аксиос: За Хантер Бајден се расправа само низ социјалните мрежи

Слободен печат

Цел спрат од новото болничко крило во Струмица ќе стане регионален ковид-центар

Слободен печат

Остави Коментар