11 C
Скопје

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард Мунк, соопштија денеска од музејот.

Малата и едвај видлива реченица напишана на една од најпознатите светски слики беше причина за многу претпоставки во светот на уметноста.

Натписот „Ова може да го наслика само лудак“ е испишани со молив во горниот лев агол на уметничкото дело на норвешки јазик.

Оригиналната слика, прво прикажана во родниот град на Мунк, Осло во 1893 година, стана симбол на радикален и безвремнски израз на вознемиреноста и универзалната болка на современиот човек. Неговото влијание се протега од серијата хорор филмови во Холивуд во 90-тите, па сè
до денешните емотикони.

Прочитајте и...  16 начини да внесете 500 калoрии помалку при секој оброк

Уметничкото дело помина конзервација во рамките на подготовките за поставувањето во новиот музеј, кој треба да биде отворен во норвешката престолнина следната година.

Критичарите на уметност долго време дискутираа за тоа дали овој напис бил вандалски чин, или ги напишал самиот Мунк, кој имал проблеми со менталното здравје во текот на целиот негов живот.

Profimedia
Profimedia

Музејот дошол до заклучок дека зборовите ги напишал Мунк. Тие користеле посебна технологија со помош на која го анализирале ракописот и го споредиле со неговите дневници и писма.

Во 1994 година, делото беше украдено од норвешкиот музеј на уметност и беше пронајден во смела тајна операција предводена од британски детективи.

Несомнено станува збор за ракописот на Мунк… Самиот ракопис, како и настаните што се случиле во 1895 година, кога Мунк за прв пат ја покажал сликата во Норвешка, одат во иста насока“, вели кураторот на музејот Маи Брит Гуленг.

Прочитајте и...  Секое трето дете во Германија има проблем со менталното здравје поради пандемијата
Profimedia
Profimedia

Делото предизвикало бурни рекации и критики во тоа време, проследени со шпекулациите во јавноста околу менталната состојба на експресионистичкиот уметник Мунк.

Според неговите дневници, Мунк бил длабоко повреден од реакцијата на јавноста и се верува дека тој потоа ги додал зборовите со молив.

Поврзани вести

Дали некогаш сте се запрашале како месеците ги добиле имињата? Еве го одговорот

Слободен печат

Хороскопски знаци на кои им е најтешко да се извинат

Слободен печат

Два лава и една горила од зоолошката градина во Прага позитивни на ковид-19

Слободен печат

ФОТО+ВИДЕО: Ирина Шајк во необично издание на насловната на руски „Вог“

Слободен печат

Стручњаците откриваат: 20 едноставни навики за подолг и поздрав живот

Слободен печат

Експерт за кралското семејство: Бебето на принцот Хари и Меган Маркл ќе добие едно од овие имиња

Слободен печат

Остави Коментар