Ресенчанец сакал да ограби банкомат

Одделението за внатрешни работи Ресен – Надворешна канцеларија за криминалистички работи денеска (21.01.2022) до Основното јавно обвинителство Ресен поднесе кривична пријава против М.М.(36) од Ресен, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ во обид.

Имено, на 15.12.2021 околу 2 часот на улицата „Мите Богоевски” во Ресен, пријавениот со употреба на сила и подесен алат се обидел да изврши кражба од банкомат, при што скршил стакло од објект во кој бил поставен банкоматот, притоа оштетувајќи го и него. Набрзо М.М. бил лишен од слобода, приведен во полициска станица и во службен разговор го признал и појаснил делото.

Видео на денот