2 C
Скопје

Републиканците ја разгледуваат можноста процесот за импичмент на Трамп да почне во петок с за импичмент на Трамп во Сенатот

Лидерите во Републиканската партија на САД ја разгледуваат можноста најрано в петок во Сенатот да почне процес за импичмент против претседателот Доналд Трамп, јавија американски медиуми повикувајќи се на извор.

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање.

Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си.

После тоа, се планира дискусија и конечно гласање за отповикување, што треба да започне во 15 часот по локално време, или во 21 часот по средноевропско време.

Висок советник на републикански сенатор истакна дека се уште не е донесена одлука дали да се почне процесот в петок.

Текстот резолуција за импичмент на шефот на државата беше доставен во понеделникот. Тој е обвинет за поттикнување бунт во врска со насилниот упад на Капитол пред една недела.

Прочитајте и...  Средба на Димитров и Османи со Борел: Стартот на преговорите со С Македонија е важен за кредибилитетот на ЕУ во регионот

Внатрешни дискусии во Сенатот се одвиваат додека Претставничкиот дом , контролиран од демократите, се залага за импичмент на претседателот за неговата улога во минатонеделната опсада на Капитол од приврзаници на Трамп.

Според Уставот на САД, импичмент во Долниот дом ќе предизвика процес во Сенатот за тоа дали да се собори претседателот. Лидерот на мнозинството во Републиканската партија во Сенатот, Мич Меконел, претходно предложуваше дека нема процес да почне се додека Сенатот не треба да се врати на редовната седница на 19 јануари, само еден ден пред да заврши мандатот на Трамп.

Доколку за Трамп биде изгласан импичмент, потребно е двотретинско мнозинство од Сенатот предводен од републиканците за да биде тргнат од функција, што значи дека најмалку 17 републиканци во 100-члениот Горниот дом треба да го прогласат за виновен.

Прочитајте и...  Средба на Димитров и Османи со Борел: Стартот на преговорите со С Македонија е важен за кредибилитетот на ЕУ во регионот

Сепак,постапката за отповикување од функција ќе биде тешко да помине брзо низ Сенатот каде демократите немаат двотретинско мнозинство, но се смета за симболичен акт.

– Тоа ќе има големо симболично значење, вели Шери Берман, политиколог од колеџот Бернард во Њујорк, кој смета дека противниците на Трамп сакаат да стават до знаење дека никој не е над законот.

– Претседателот придонесе за поттикнување на народот и го охрабри насилството. Затоа е важно за демократијата да се одговара за тоа, изјави Берман Тој објаснува дека Сенатот може да го дисквалификува Трамп, според член 14 од Уставот на САД, за да се кандидира за која било јавна функција. Значи, за претседателската кандидатура во 2024 година, која тој веќе ја објавува.

Прочитајте и...  Средба на Димитров и Османи со Борел: Стартот на преговорите со С Македонија е важен за кредибилитетот на ЕУ во регионот

Симболично е дека на инаугурацијата на Џо Бајден ќе присуствува сегашниот потпретседател на САД Мајк Пенс, што покажа дека тој се уште ги почитува демократските традиции, но не и самиот Доналд Трамп. Според дел од американските медиуми, Трамп ќе одржи собир на неговите приврзаници на Флорида, додека според други ќе оди да игра голф во Шкотска. Кабинетот ќе биде испразнет ден претходно, на 19 јануари 2021 година, како што е најавено.

Извор:МИА

Поврзани вести

Средба на Димитров и Османи со Борел: Стартот на преговорите со С Македонија е важен за кредибилитетот на ЕУ во регионот

Слободен печат

Шкотската премиерка ветува нов референдум за независност доколку победи на изборите во мај

Слободен печат

Адел и Симон по разводот треба да поделат 190 милиони долари што ги стекнале во бракот

ФОТО | Џо Бајден ја следи само Криси Тајген на „Твитер“: Таа е шокирана како единствената ѕвезда која ја следи претседателот

Слободен печат

Најмладиот член на кавадаречката библиотека има само четири години, а последна книга што ја позајмил е „101 начин да ја спасиме Земјата”

Слободен печат

Влатко Стефановски со „Тафталиџе шафл“ номиниран за престижната награда „Импала“

М.Р

Остави Коментар