Република Српска донесе одлука за итна набавка на болница со 500 кревети

Владата на Република Српска денеска донесе одлука, по итна процедура, да спроведе постапка за набавка на мобилна болница со 500 болнички кревети и целата придружна опрема, на површина од 6.000 квадратни метри.

Владата на ентитетот издвои 3.650.000 марки за набавка на мобилната болница. (1 КМ=0,51 евро).

Мобилната болница ќе ја има сета потребна придружни опрема, како што се: приемно одделение, канцелариски оддел, аптека, лабораторија со лабораториска опрема, медицинска опрема, опрема за интензивна нега, болничка опрема, тушеви, тоалетни модули со кабини, генератор, електрична дистрибуција центар, сет за дистрибуција на вода и кујна.

Крајниот рок за испорака е 10 дена, а постапката ќе се спроведе преку Институтот за јавно здравје на РС, соопшти Владата во Бања Лука.

Прочитајте и...  Променливо облачно, попладне дожд, грмежи и ветер

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат