Репортери без граници: Ги осудуваме нападите кон српската телевизија „Н1“

Во однос на последните напади кон српската телевизија „Н1“, Андес Мевел, претставничка на меѓународната организација „Репортери Без граници“, истакна дека во текот на последната недела нападите кон оваа медиумска куќа станале се почести.

Таа истакна и дека „Репортери без граници“ строго ги осудуваат ваквите напади.

– Го осудуваме нападот на уредникот на ‘Н1’, Југослав Ќосиќ, како и фрлањето летоци со пораки дека ‘Н1’ треба да ја напушти Србија, што е сторено од маскирани лица, додека на телевизијата било емитувано интервју со кандидатотот за следен премиер на Косово, Албин Курти. Покрај тоа, забележани се и закани преку социјалните мрежи. На Ќосиќ му се заканувале и на тој начин. Исто така, во средината на октомври забележавме дека непознати сторители му пришле на еден репортер од ‘Н1’, му се заканувале и му рекле да се врати назад во Луксембург – вели Адес-Мевел за Радио Слободна Европа.

Прочитајте и...  Во Висконсин половично гласање на изборите за номинација на демократски претседаталски кандидат

Таа подвлекува дека оваа организација внимателно ги следи и анализира медиумските околности во Србија, а посебно оние поврзани со „Н1“.

– Прочитав дека и претседателот на Србија и негови блиску луѓе рекле дека тоа што тој не се чувствува добро е последица на нападот од страна на новинар на ‘Н1’. Исто така, загрижена сум што Сузана Васиљевиќ (советничка за медиуми на претседателот на Србија, Александар Вучиќ), за време на викендот, кога гостуваше на телевизијата ‘Пинк’, околу десетина пати го спомена името на новинарот на ‘Н1’, Миодраг Шовиља. Тоа не е добро за мирната околина и дијалогот во општеството – смета Адес-Мевел.

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат