25 C
Скопје

„Реплек“: Управниот и Надзорниот одбор добија доверба, Туџаров останува генерален директор

На денешното продолжение на седницата на Годишното собрание на акционери на АД „Реплек“, едногласно беше изгласана доверба на членовите на Управниот и Надзорниот одбор, а со тоа Иван Туџаров, ја задржа позицијата на генерален директор на компанијата. Како што веќе пишуваше „Слободен печат“, оваа седница беше прекината на 8 април, кога дел од акционерите се изјаснија дека во време кога компанијата остварила 28 отсто раст, не требало да има намалување на дивидендата во однос на претходната 2019 година. Имало забелешки и на нетранспарентноста на работењето.

Вчера на Берзата не успеа и продажбата на пакетот акции од 6,88 отсто, кој беше понуден по цена од 135.000 денари за акција.

Иван Туџаров, генерален директор на „Реплек фарм“: Сомнежи за лични интереси за преземање на компанијата

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Слободен печат

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

Формирана анкетна комисија за разрешување на албанскиот претседател Мета

МИА Агенција

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

ВИДЕО: Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Остави Коментар