„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Заемот го одобри министерот за финансии Бруно Ле Мер по состанокот со раководните лица, претставници на синдикатот и локалните претставници. Според „Рено“ кредитот би требало да овозможи ликвидност за компанијата.

Француската влада соопшти дека го потпишала кредитот како помош од државата во висина од 5 милијарди евра за „Рено“.

За потсетување компанијата веќе извесен период е во проблеми, а приморана е да отпушти 15 илјади работници ширум светот.

Заемот го одобри министерот за финансии Бруно Ле Мер по состанокот со раководните лица, претставници на синдикатот и локалните претставници. Според „Рено“ кредитот би требало да овозможи ликвидност за компанијата.

Минатата недела француската компанија најави отпуштање на 15 илјади работници ширум светот, од кои 4.600 од Франција, како дел од големото реструктуирање. Најавата предизвика протести за време на викендот во некои од фабриките иако претседателот на „Рено“ ги уверуваше дека нивните локации нема да бидат затворени.

Прочитајте и...  Митрески: Посветено ја градиме нашата земја по европски пример (ВИДЕО)

Во февруари „Рено“ ја забележа својата прва годишна загуба за една деценија, откако претходно поранешниот извршен директор Карлос Гошн беше уапсен во Јапонија во 2018 година.

Поради пандемијата, продажбата на автомобили на францускиот пазар опаднала за 89 отсто.

 

 

Прочитај повеќе

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат

Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Слободен печат

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Слободен печат

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат