15 C
Скопје

„Рено“ со рекордна загува од 7,3 милијарди евра

Групацијата кон крајот на мај најави намалување на 15.000 работни места ширум светот, од кои 4.600 во Франција.

Францускиот производител на автомобили „Рено“ забележа најтешка загуба во својата историја во првите шест месеци од 2020 година, во износ од 7,3 милијарди евра.

Групацијата, која веќе беше во тешка состојба пред пандемијата на новиот коронавирус, и која на крајот на мај најави намалување на 15.000 работни места ширум светот (од кои 4.600 во Франција), посочи дека се откажува од секоја прогноза за финансискиот резултат за 2020 година, наспроти неизвесностите поврзани со пандемијата со Ковид-19.

– Ситуацијата е без преседан, коментираше новиот генерален директор Лука де Мео, кој ја презеде функцијата на почетокот од овој месец.

Историската загуба главно се објаснува со придонесот на производителот на автомобили Нисан, во кој Рено поседува 43 отсто од капиталот. Бројките се во спротивност со оние на францускиот ривал ПСА (Пежо, Цитроен) кои успеаја да заработат пари во првото полугодие и покрај кризата, со чиста добивка од 595 милиони евра. Но, Рено (во кој спаѓаат и брендовите Дачија, Лада, Алпин и Самсунг Моторс) страда од производство на прекумерен капацитет на светско ниво. Групата беше особено погодена од падот на пазарот поврзан со здравствената криза.

Прочитајте и...  Собраниска делегација учествуваше на онлајн февруарските состаноци на ПС на НАТО

Прометот опадна за 34,3 отсто во текот на првите шест месеци од годината на 18,4 милијарди евра. Оперативната маргина падна нагло на минус 1,2 милијарди евра. Рено го проценува негативното влијание од здравствената криза на 1,8 милијарди. Оваа маргина беше позитивна од 1,7 милијарди евра во првата половина од 2019 година.

 

Поврзани вести

Реновиран објектот на армиските Ренџери

Слободен печат

На општините им е поважен бизнисот од УНЕСКО статусот

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

Слободен печат

Нова британска студија: Вакцината на „АстраЗенека“ нуди поголема заштита и на повозрасните лица од 65 години

Слободен печат

Царовска: Со Концепцијата за основно образование ќе се премине од фактографско кон учење со разбирање

Слободен печат

Жител на Боговиње со оружје се заканувал поради расправија во сообраќајот

Слободен печат

Остави Коментар