6 C
Скопје

„Рено“ со огромен пад, продадени за 35 отсто помалку автомобили

Претходниот месец на „Рено“ му беше одобрен заем во износ од пет милијарди евра со гаранција од француската влада, која е и најголем акционер, со цел полесно да ја преброди корона кризата.

Францускиот производител на автомобили „Рено“ во првите шест месеци во светот продал малку повеќе од 1,25 милиони возила, што е за 35 отсто помалку во споредба со истиот период претходната година, објавува компанијата.

Остриот пад на продажбата во најголем дел се припишува на мерките спроведени за справување со ширењето на корона заразата.

Продажбата во Европа, најголемиот пазар на „Рено“, подона за 42 отсто, а според податоците на Европското здружение на производители на автомобили, побарувачката за нови автомобили паднала за 38 отсто.

Неодамна францускиот ривал на „Рено“, „ПСА“, производителот на „Пежо, Цитроен, Опел и ДС“ соопшти за пад на продажбата на автомобили за 46 отсто во првите шест месеци во споредба со истиот период претходната година.

Прочитајте и...  Русија протера украински конзул обвинет за прибирање доверливи информации

Сепак „Рено“ може да се пофали со добри резултати во растечкиот сегмент електрични автомобили, бидејќи во првата половина од 2020 година продажбата на неговите градски електрични возила „ЗОЕ“ во Европа скокна за речиси 50 отсто, односно биле продадени 37.540 автомобили.

Претходниот месец на „Рено“ му беше одобрен заем во износ од пет милијарди евра со гаранција од француската влада, која е и најголем акционер, со цел полесно да ја преброди корона кризата.

„Рено“, кој во 2019 година ја заокружи со вкупна нето загуба од 141 милион евра, следните три години планира да ги намали трошоците за 2,2 милијарди евра.

Во планот до 2024 година предвидено е и намалување на стандардното производство од 4 на 3,3 милиони возила.

Прочитајте и...  Локализиран пожарот кај месноста „Петлец" во беровско Русиново

 

 

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар