17 C
Скопје

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Новиот менаџер на „сините“ дебитираше со реми против Вулверхемптон.

Само еден ден откако официјално беше промовиран како наследник на Френк Лампард, Германецот Томас Тухел денеска веќе дебитираше на клупата на Челси. Во натпреварот од 20. коло во Премиер лигата, Челси одигра без голови против незгодниот тим предводен од Нуњо Еспирито Санто.

Каи Хаверц во 15. и Антонио Ридигер во 39. минута имаа шанси да го донесат Челси во водство, но во тоа се испречи Рио Патрисио кои во двата наврати одлично реагираше. Вулверхемптон возврати преку Дендонкер, но мрежата на Челси остана недопрена.

Во второто полувреме, најдобрата шанса ја имаа гостите и тоа во 71. минута. Педро Нето среќно дојде до топката по што играчот на Вулверхемптон излезе пред голманот Менди кого го лобуваше но наместо мрежата, ја погоди стативата.

Прочитајте и...  Златан му порача на Леброн: Батали ја политиката

Екипата на Барнли приреди изненадување со победата од 3:2 над Астон Вила и дојде до шестата победа сезонава.
Астон Вила повесе во 14. минута преку Воткинс, за во второто полувреме домаќинот да направи пресврт. Прво капитенот Ми во 52. минута погоди за 1:1, а по голот на Грилиш за 1:2, возврати Мекнил во 76. минута. Комплетниот пресврет го направи Крис Вуд со голот во 79. минута.

Поврзани вести

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен печат

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Златан му порача на Леброн: Батали ја политиката

Слободен печат

Остави Коментар