Ременски и татко му на Боки 13 останаа без пасоши – Слободен печат
ВестиМакедонија

Ременски и татко му на Боки 13 останаа без пасоши

Против овие решенија имаат право на жалба пред кривичниот совет.  

Судија на претходна постапка од Кривичниот суд денеска донел решенија на пратеничката Фросина Ременски и на Миле Јовановски осомничени во втората „тура“ од случајот „Рекет“ да им одреди забрана за напуштање на живеалиште, да се јавува повремено на определено службено лице во судот и привремено да им се одземе пасошот.

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за претпазливост за три лица, по претходно доставени покани, лицата во текот на денешниот ден, пред судија на претходна постапка се произнесоа во однос на предлогот. Ценејќи ги фактите и доказите во предлогот, како и исказите на осомничените лица, судија на претходна постапка донесе решенија со кои го прифати предлогот и на осомничените Ф.Т.Р. и М.Ј. им определи мерки согласно член 146 ст.1 т.1,2 и 3 од ЗКП, односно забрана за напуштање на живеалиште, односно престојувалиште, обврска на обвинетиот да се јавува повремено на определено службено лице во судот и привремено одземање на патната и друга исправа за преминување на државната граница, додека за Х.Б. мерка за претпазливост согласно член 146 ст.1 т.3 – привремено одземање на патната и друга исправа за преминување на државната граница. Против овие решенија странките имаат право на жалба пред кривичниот совет“ – Основен кривичен суд Скопје

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close