Рекордни 63 отсто од Косовците нема да учествуваат на изборите? (ФОТО)

Во анкета спроведена од косовската новинска агенција Косовапрес, 63 отсто од учесниците изјавиле дека нема да учествуваат на изборите.

Во анкетата „Дали ќе учествувате на изборите?”, учествувале 3.701 испитаник. Од нив 2.332, или 63 отсто изјавиле дека нема да учествуваат на изборите, 1.216 – или 33 отсто, одговориле дека ќе гласаат, додека 153, или 4 проценти, рекоа дека не знаат.

Инаку предвремените парламентарни избори во Косово ќе се одржат на 6 октомври. Политичките партии веќе ги именуваа и кандидатите за премиери, но дел од нив и стапија во изборни коалиции, кои треба најдоцна до денеска да бидат пријавени во Државната изборна комисија.

Косовапрес
Прочитајте и...  Коалицијата „Сега е време" на средби со граѓани во Шуто Оризари и Визбегово

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат