Рекорден награден фонд на УС Опен - Слободен печат

Рекорден награден фонд на УС Опен

Шампионите на последниот грен слем турнир, УС Опен во двете конкуренции ќе заработат по 3.85 милиони долари, додека за победниците во дубл, предвидена е награда од 740.000 долари. Тоа ќе биде убедливо најголемата заработувачка што ќе ја имаат шампионите во историјата не само на УС Опен туку и на грен слем турнирите воопшто.

Поголеми парични награди ќе добијат и тенисерите и тенисерките кои ќе испаднат и во раната фаза од турнирот. Поразените во првото коло ќе заработат по 58.000 долари, а за пораз во второто коло, ќе се исплаќа по 100.000 долари, сума која беше вкупен награден фонд во 1968 година.

Последниот годинашен грен слем турнир ќе се игра од 26 август до 8 септември, а бранители на титулите се Новак Ѓоковиќ во машка и Наоми Осака во женска конкуренција.

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

5 × five =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат