Рекорден дневен пораст на новозаразени во Словенија

 Во последните 24 часа, по направени 3.123 тестови, во Словенија се потврдени нови 123 случаи на коронавирус, што е рекорден број од почетокот на епидемијата, објави денеска словенечката Влада.

Во последниве недели, бројот на нови инфекции постојано се зголемува, а Владата соопшти дека поради зголемениот број хоспитализирани лица, очекува реорганизација на болниците и отворање на уште една, четврта, Ковид болница.

– Следните две недели ќе бидат клучни за развојот и контролата на епидемијата, изјави словенечкиот министер за здравство Томаж Гантар.

Според податоците од неговото Министерство, во моментов има 975 активни случаи, од кои 61 се хопитализирани, што е многу голем пораст во однос на минатата недела.

Владиниот портпарол Јелко Кацин вчера изјави дека Словенија, доколку ситуацијата остане вака, има доволно респиратори за сите пациенти, нагласувајќи дека бројот на новозаболени покажува дека состојбата со епидемијата не се подобрува и дека треба строго да се почитуваат пропишаните епидемиолошки мерки и ограничувања.

Прочитајте и...  Се разгорува конфликтот во Нагорно Карабах: Азербејџан гранатираше ерменски позиции (ВИДЕО)

Шефицата на владиниот експертски тим, Бојана Беовиќ, изјави  дека бројот на потврдени инфекции на 100 000 во последните 14 дена надмина 40, и дека епидемијата е „зема голем замав” и дека е особено загрижена заради се поголемиот број на пациенти кои се хоспитализирани и се на респиратор.

Прочитај повеќе

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат

Мишел: Потребна е поголема безбедност и предвидливост за ситуацијата во источен Медитеран

Слободен печат

Важно за читателите на „Слободен печат“!

Слободен печат

Алармантно во Москва, неделно во болница завршуваат по 5.000 заразени од ковид-19

Слободен печат

Македонски офицери ја завршија мисијата во Авганистан и остварија средби со Заев и Шекеринска

Слободен печат