9 C
Скопје

Рекорден број на смртни случаи во Русија: Починаа 507 лица за 24 часа

Во Русија, во изминатите 24 часа, починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500.

Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

Во Русија, во изминатите 24 часа се потврдени 23.675 нови случаи на ковид-19, што, пак, е најмал број на новоинфицирани од 19 ноември. Од почетокот на пандемијата, потврдени се вкупно 2.162,503 милиони случаи на коронавирус.

Во извештајот се посочува дека 25.748 лица оздравеле, а вкупниот број на излекувани пациенти е 1.660,419 милиони.

Прочитајте и...  Вечерва во Велес: Мирен протест на навивачката група Гемиџии

Поврзани вести

Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Слободен печат

Гир: Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна

Слободен печат

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на АстраЗенека

Слободен печат

Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките за заштита

Слободен печат

Се врати во сила Законот за акцизи, бензините и дизелот поевтини за два денара

Слободен печат

За згрижувачките семејства мајка, за биолошките маќеа!?

Остави Коментар