Рекорд во последните 116 години: Половина метар снег наврна во североисточна Кина

Рекордни врнежи на снег во Кина/ Фото: ЕПА

Силно невреме во некои делови на југоисточна Кина донесе рекордни снежни врнежи.

Во градот Шенјанг во провинцијата Лиаонинг просечната висина на снежната покривка достигна 51 сантиметар, што е најголема количина снег забележана во последните 116 години, односно од 1905 година.

Во соседна Монголија едно лице загина, а снежните врнежи погодија повеќе од 5.600 луѓе.

Метеоролозите велат дека снегот наеднаш го покрил градот Тонљао. Вкупно 27 црвени аларми за снег беа издадени во внатрешноста на Монголија и североисточна Кина.

Студениот бран ја зафати земјата во неделата, а температурите се намалија за најмалку 14 степени во некои делови од североисточна Кина.

Железничките и автобуските станици се затворени, освен оние во градовите Далиан и Дандонг.

Властите прават напори како да се овозможи загревањето на домовите.

Зголемен е увозот на јаглен и максимално е зголемено производството на енергија. Од продавниците е побарано да ги зголемат залихите на храна и да ги намалат цените.

Извор: МИА

Видео на денот