Реконструкција на влада „во јапонски стил“: Две жени и син на поранешен премиер за подобрување на имиџот

Јапонскиот премиер Шинзо Абе ја реконструираше својата влада, во која додал две жени, како и синот на експремиерот, со цел да го освежи имиџот на владата.

Абе истовремено го задржал континуитетот на безбедносната политика и трговија свртени кон САД.

Шинзо Абе, на кому срдечните односи со американскиот претседател Доналд Трамп му се столб на политиката, ги задржал истите лица на клучни места во реконструкција на владата, објавено е денеска.

Таро Коно, кој беше министер за надворешни работи е именуван за министер за одбрана, додека Тошимитсу Мотеги, министерот задолжен за економска политика сега е шеф на дипломатијата.

Министерот за финансии Таро Асо, исто така долгогодишен политичар, останал на својата функција, како и портпаролот на владата.

Прочитајте и...  Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Премиерот вовел 13 нови лица, помеѓу кои и две жени. Жените во власта обично веднаш го привлекуваат вниманието во Јапонија, каде има многу критики за тоа дека тие не добиваат високи функции во политиката.

Вниманието на јавноста го привлече и новиот министер за животна околина Синџиро Коизми, син на поранешниот премиер Јуничир Коизуми.

Прочитај повеќе

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат

Каде се има заболени од коронавирусот во целиот свет (МАПА)

Слободен печат

АХВ: Максимално да се почитуваат препораките од СЗО за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Операторите ги негираат обвинувањата од ММА за учество во „пиратство“

Слободен печат

Полнолетните граѓани на Хонгконг ќе добијат по 1.280 долари заради коронавирусот

Слободен печат

Пахор официјално го предложи Јанша за мандатар на новата словенечка влада

Слободен печат

„АНТИГРЕТА“: Германската тинејџерка Наоми Зајбт е новата миленичка на германските десничари

Слободен печат

ЕУ бара да се избегнуваат различни планови за превенција на коронавирусот

Слободен печат

Нуредини нема информации за причините за намалување на нивото на Преспанското езеро

Слободен печат