Реконструкција на Универзална сала – Реалност или уште едно празно ветување?

Владата пред два дена ја усвои програмата за реализација на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година. Во програмата, која е со буџет од 117.5 милиони денари, меѓу другите проекти е и Реконструкцијата со доградба и надградба на конгресен центар Универзална сала – Скопје. Дали тоа значи дека конечно ќе се реконструира или изгради нова Универзална сала, наместо старата која со години е затворена? Од Град Скопје немаат прецизен одговор.

– Градот Скопје ќе поддржи проект за Универзалната сала, без разлика дали станува збор за реконструкција или изградба на нов објект. Изградбата на нов објект за Универзалната сала отсекогаш бил проект кој ќе биде финансиран од страна на државата. Станува збор за капитален проект, кој би чинел десетици милиони евра и е трошок кој Град Скопје не може сам да го издржи – информираат од Град Скопје.

Прочитајте и...  Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Тие исто така дополнија дека времето кога проектот би бил реализиран, зависи од самиот проект и обемот на зафати, како и времето потребно за спроведување на сите потребни законски постапки (проекти, тендери итн.).

Во мај минатата година градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и тогашниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски се пофалија дека на Скопје ќе му ја вратат Универзалната сала. Тие потпишаа писмо за намери со кои се дефинираа активностите на унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје.

Градоначалникот Шилегов, инаку на скопјани им вети стартување на процесот на изградба на Универзална сала веднаш по добивање на градоначалничкиот мандат уште во време на предизборието за локалните избори во октомври 2017.

Прочитајте и...  Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Универзална сала, иако не работи, се уште има вработени кои земаат плата, а чии активности се главно преку летниот период кога, многу ретко, на платото пред салата се одржуваат културни настани.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат