Реконструкција на Универзална сала – Реалност или уште едно празно ветување?

Владата пред два дена ја усвои програмата за реализација на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година. Во програмата, која е со буџет од 117.5 милиони денари, меѓу другите проекти е и Реконструкцијата со доградба и надградба на конгресен центар Универзална сала – Скопје. Дали тоа значи дека конечно ќе се реконструира или изгради нова Универзална сала, наместо старата која со години е затворена? Од Град Скопје немаат прецизен одговор.

– Градот Скопје ќе поддржи проект за Универзалната сала, без разлика дали станува збор за реконструкција или изградба на нов објект. Изградбата на нов објект за Универзалната сала отсекогаш бил проект кој ќе биде финансиран од страна на државата. Станува збор за капитален проект, кој би чинел десетици милиони евра и е трошок кој Град Скопје не може сам да го издржи – информираат од Град Скопје.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Тие исто така дополнија дека времето кога проектот би бил реализиран, зависи од самиот проект и обемот на зафати, како и времето потребно за спроведување на сите потребни законски постапки (проекти, тендери итн.).

Во мај минатата година градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и тогашниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски се пофалија дека на Скопје ќе му ја вратат Универзалната сала. Тие потпишаа писмо за намери со кои се дефинираа активностите на унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје.

Градоначалникот Шилегов, инаку на скопјани им вети стартување на процесот на изградба на Универзална сала веднаш по добивање на градоначалничкиот мандат уште во време на предизборието за локалните избори во октомври 2017.

Прочитајте и...  Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Универзална сала, иако не работи, се уште има вработени кои земаат плата, а чии активности се главно преку летниот период кога, многу ретко, на платото пред салата се одржуваат културни настани.

Прочитај повеќе

Хорот во Нигер: Шестмина француски туристи убиени во напад

Слободен печат

Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Слободен печат

Поплавата во Велес остави пустош: Во Превалец урнати куќи, оштетени улици и затната канализација

Слободен печат

Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Убиен тинејџер (17) и 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон (ВИДЕО)

Слободен печат

Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Слободен печат

Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Слободен печат

Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Слободен печат

Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Слободен печат

Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Македонија регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, 4 починати лица и 42 оздравени

Слободен печат