Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара гласот од гостиварци на предизбориниот митинг во Гостивар.

Река кој е поддржан од Алијансата за Албанците и движењето БЕСА, во неговото обраќање во Ценатрот за култура АСНОМ ги критикуваше активностите на владината коалиција за евроинтеграциите. Тој напомена дека тие немаат доволно капацитет да се справат со предизвикот и препораките кои биле дадени од Брисел. Реформите во судството, законот за јавното обвинителство, деполитизарање на администрацијата и елминирање на непотизмот се дел од тие препораки.

Прочитајте и...  Двајца доктори сопружници од „Систина" позитивни на КОВИД-19

– Дури и да добиеме датум за преговори, партиите на власт и институциите немаат ниту волја, а ни капацитет да ги исполнат условите кои ни беа поставени во Брисел. Тоа ние го зборувавме, а сега и самите партии кои се на власт тоа го признаваат деновиве, рече Река.

Членството во НАТО, според Река, е завршена работа и тој смета дека процесот конечно ќе заврши идната година, но треба да се води сметка и за потребите на народот.

– Ние сакаме да ја спречиме тенденцијата на иселување на младите од земјава. Што ќе ни се концепти за ЕУ и НАТО кога ќе завршиме со петстотини илајди жители помалку, потенцира Река.

Пред сопартијците и симпатизерите на Алијансата за Албанците се обрати и лидерот Зијадин Села кој ги критикиваше политиките на ДУИ кои, според него, не ги застапуваат интересите на Албанците во Македонија.

Прочитајте и...  Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болниците

– Блерим Река е најподготвениот кандидат за претседател и ја ужива довербата на сите заедници, затоа да излеземе на 21 април и со вашиот глас да ја валоризиме победата, рече Села.

Лидерот на движењето БЕСА, Биљал Касами во обраќњето нагалси дека Албанците треба масовно да го поддржат нивниот кандидат, а не, како што рече, гласовите да се трошат на други кои не се грижат за интересите на Албанците.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат