Рејтингот на Трамп падна на најниско ниво

Рејтингот на американскиот претседател Доналд Трамп оваа година падна на најниско ниво откако во четвртокот беше објавена редигирана верзија на извештајот на специјалниот обвинител Роберт Милер, во рамки на истрагата за руско мешање во изборите во САД во 2016 година.

Според анкетата на институтот „Ипсос“ и агенцијата „Ројтерс“, спроведена непосредно по објавувањето на извештајот, рејтингот на Трамп е намален – односно од четврток попладне до петок изутрина изгубил три отсто од довербата на гласачите и сега изнесува 37 проценти.

Рејтингот на американскиот претседател беше 43 отсто откако главниот обвинител Вилијам Бар минатиот месец објави резиме од извештајот на Милер. Според новата анкета, 50 отсто од испитаниците сметаат дека Трамп или некој од изборниот штаб соработувал со Русија за да влијае на резултатите од претседателските избори. Испитувањето на јавното мислење покажува дека 58 проценти од анкетираните се согласни дека тој се обидел да ја спречи истрагата за руското влијание на неговата администрација, 40 проценти веруваат дека Трамп треба да биде отстранет од функцијата, додека 42 отсто се против тоа.

Прочитајте и...  Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Прочитај повеќе

Спасовски: Сите политички партии ќе си направат сопствена анализа и ќе учествуваат на изборите

Слободен печат

Заврши масовното тестирање во Вухан, откриени околу 300 асимптоматски случаи

Слободен печат

Дополнета Уредбата за јавен превоз на патници: Маски и ракавици се задолжителни

Слободен печат

МЗ: За 24 часа регистрирани 76 новозаразени, во Скопје активни се 338 случаи

Слободен печат

Италија преку апликација ќе ги следи заразените од коронавирус

Слободен печат

Датумот за избори сѐ поблиску, договорот меѓу партиите сѐ подалеку!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За време на нередите во САД уапсени над 7.200 луѓе

Слободен печат

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места

Слободен печат

Спасовски: Неработење и саботирање од министерот за внатрешни работи е причина за зголемениот број на заразени

Слободен печат

Словенија поради мигрантите распореди 1.000 полицајци на границата со Хрватска

Слободен печат

Дом за стари лица „Руски”: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Слободен печат

Хаос во САД: Повредени пет полицајци, нападната полициска станица, нереди насекаде (ВИДЕО)

Слободен печат