Рејндерс: Витално е властите во Северна Македонија да го задржат нивото на посветеност кон реформите

По неговата виртуелна средба вчера со министерот за правда Бојан Маричиќ, еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс, во пишана изјава за МИА порача дека Северна Македонија треба да продолжи со реформите во судството, посебно во делот на фундаменталните права, јави дописничката на МИА од Брисел.

Рејндерс и Маричиќ вчера преку видео конференција разговарале за правосудството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, реформите во разузнавачките служби и јавната администрација, кои се суштински услови за отворање на првите поглавја во преговарачкиот процес за членство во ЕУ.

-Патот до реформите содржи предизвици посебно со оглед на вонредните околности со пандемијата од Ковид-19. Меѓутоа, витално е властите во Северна Македонија да го задржат нивото на посветеност кон реформите, изјави Рејндерс за МИА.

Тој додаде дека земјата покажала засилени напори во реформите за владеење на правото и нагласи дека за ефикасна правна држава е од суштинско значење судството да биде независно, а судските одлуки да се имплементираат.

Еврокомесарот за правда го поздрави Законот за јавно обвинителство.

-Овој закон обезбедува отчетност за злоделата кои произлегуваат од нелегалното прислушкување, меѓутоа дополнителни напори се потребни за да се подобри состојбата со фундаменталните права, имплементацијата на реформите не смее да се забави, изјави еврокомесарот за правда за МИА.

Маричиќ – Рејндерс: Сите реформи ќе бидат реализирани во блиска координација со ЕУ

 

Прочитајте и...  Османи: Разлики се во нијанси за прашањето за Гоце Делчев, во ДУИ нема раскол, туку жива дебата

Поврзани вести

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Остави Коментар