Регистрирани 395 новозаболени од Ковид- починаа 14 лица и уште 7 регистрирани во Мој термин

ковид-19, амбуланта
Ковид-амбуланта во Скопје / фото: МИА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 177, Куманово – 35, Велес – 31, Штип – 21, Кавадарци – 19, Прилеп – 17,  Охрид и Кочани – по 12, Битола –  11, Струмица – 10, Гевгелија – 7, Тетово – 6, Кичево – 5, Кратово – 4, Гостивар, Свети Николе,Радовиш, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Богданци – по 3, Пробиштип –  2, Струга, Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

• Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од: Скопје – 121,Велес – 22, Куманово – 21, Штип – 15, Кавадарци  – 10, Струмица – 8, Прилеп – 7, Кочани – 5, Битола, Дебар иВиница – по 4, Тетово и Кичево – по 3, Гевгелија, Кратово, Радовиш, Ресен, Богданци и Пробиштип – по 2, Охрид, Гостивар, Крива Паланка, Неготино, Делчево иМакедонски Брод – по 1.

 

• Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 6 починати лица од Скопје (85г, 85г, 80г, 75г,72г и 68), 2 починати лица од Велес (71г и 66г) и по едно починато лице од Битола (22г), Македонски Брод (75г),Радовиш(67г), Куманово (90г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

 

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 7 починати лица, со датум на смрт од 05.09.2021 до 10.10.2021 година. Регистрирани се тројца починати лица од Скопје, два починати лица од Тетово и по едно починато лице од Крива Паланка и Прилеп, на возраст од 58 до 88 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

 

• Направени се 3.595 тестови преку: ИЈЗ-303, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–44, ЦЈЗ Куманово-59, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175,Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-167, Биотек-190, Систина-60, лабораторија Лаор-241, Синлаб-35, Ремедика-13, Плодност–61, Генеа-11, Никоб лаб-362,ВФВ Медикал-93, Ели Медика-60, Ројал Медика –13,Спектра-ММ-1, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) –вкупно 1.452.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.339.824 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 196.762бројката на оздравени пациенти е 183.027, на починати е 6.922, а бројот на активни случаи изнесува 6.813.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

85929

3413

Куманово

11850

564

Тетово

10904

169

Прилеп

9218

212

Гостивар

7989

67

Битола

7240

197

Велес

6516

318

Кавадарци

6092

170

Охрид

6073

218

Штип

5934

211

Струмица

5838

187

Кичево

4041

139

Струга

3814

61

Кочани

3394

131

Гевгелија

2483

72

Неготино

2335

21

Свети Николе

1955

91

Радовиш

1562

62

Ресен

1550

42

Крива Паланка

1522

120

Дебар

1451

18

Берово

1218

15

Делчево

1132

45

Виница

1062

36

Пробиштип

955

41

Валандово

836

18

Кратово

619

52

Богданци

569

20

Крушево

537

12

Македонски Брод

476

9

Демир Хисар

464

33

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

337

45

Пехчево

316

1

Дојран

141

2

Вкупно

196762

6813

 

 

Kовид состојба 16.10.2021 (податоците се заклучно со 15.10.2021)

Новозаразени: 395

Тестирани: 3.595

Оздравени: 245

Починати: 21

 

Вкупно дијагностицирани: 196.762

Вкупно оздравени: 183.027

Вкупно починати: 6.922

Активни случаи: 6.813

Видео на денот