Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-7, Велес-5, Битола-4, Охрид-5, Гостивар-9, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-4, Ресен-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти од: Скопје -56, Штип-7, Тетово-36, Велес-2, Битола-3, Гостивар-1, Гевгелија-2, Струмица-1, Свети Николе-1, Ресен-2.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (63г). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти од Скопје (59г) и (63г) и еден пациент од Штип (36г). Во болницата во Штип е починат пациент од Берово (69г), во Куманово пациент (78г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•    Скопје 3343, активни 1.987
•    Куманово 793, активни 240
•    Дебар 103, активни 51
•    Штип 371, активни 158
•    Прилеп 277, активни 51
•    Тетово 758, активни 385
•    Струга 252, активни 154
•    Велес 194, активни 43
•    Битола 61, активни 22
•    Охрид 195, активни 166
•    Кавадарци 21, активни 15
•    Гостивар 151, активни 91
•    Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•    Струмица 17, активни 9
•    Крива Паланка 16, активни 10
•    Радовиш 4, активни 0
•    Крушево 7, активни 4
•    Кочани 74, активни 21
•    Пробиштип 25, активни 16
•    Демир Хисар 2, активни 1
•    Македонски Брод 6, активни 4
•    Пехчево 6, активни 3
•    Берово 3, активни 0
•    Валандово 6, активни 2
•    Виница 3, активни 0
•    Делчево 1, активни 0
•    Кратово 5, активни 2
•    Свети Николе 41, активни 36
•    Кичево 44, активни 38
•    Ресен 120, активни 93
•    Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Прочитајте и...  Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут се искачи на 158, над 6.000 лица се повредени

Направените 1.296 теста се преку: ИЈЗ –585, Авицена –99, Биотек –75, МАНУ -158, Жан Митрев (Филип Втори) -209, Судска медицина-1,  Систина  со PCR метода -133, ЦЈЗ Битола-36. Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 37 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 120 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 95 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Прочитајте и...  Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•    Чаир – 409
•    Аеродром – 150
•    Бутел – 162
•    Гази Баба – 189
•    Центар – 143
•    Карпош – 163
•    Сарај – 149
•    Кисела Вода – 109
•    Ѓорче Петров – 114
•    Студеничани – 110
•    Шуто Оризари – 86
•    Арачиново – 50
•    Илинден – 32
•    Петровец – 16
•    Чучер Сандево – 18
•    Сопиште – 14
•    Зелениково-6
•    Странец – 2
•    Нераспределен- 65

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат