Регионалниот мир и хибридните закани во фокусот на конференцијата на началниците на армиите од јадранската повелба и од САД

ФОТО: МИА

Стабилизирање на односите помеѓу земјите во регионот, но и кревање на свеста и подготвеноста за колективна одбрана од поголеми закани беа едни од главните теми за кои се разговараше на 26. конференција на началниците на Армиите и командата на силите на САД во Европа од земјите-членки на САД-Јадранската повелба (А5) која денеска беше одржана во Скопје.

На отворањето главниот збор го имаше претседателот Стево Пендаровски, кој посочи дека пролонгирањето на евроинтеграциите создаваат опасности за хибридни закани и уривање на стабилноста на регионот.

„За жал, пролонгирањето на евроинтеграциите, од различни причини, практично на сите западно балкански држави, го разниша кредибилитетот на Европската Унија. Бавното темпо на процесот на интеграција во Унијата е една од заканите за демократијата на Балканот. Повеќе истражувања на јавното мислење покажуваат дека опаѓа поддршката за западно ориентираните организации и земји и за прв пат после три децении, расте поддршката за некои други регионални организации и поинакви модели на управување“, рече Пендаровски.

Претседателот додаде дека македонската држава ќе продолжи со помош за Украина.

„Ние сме подготвени да продолжиме да помагаме затоа што сметаме дека одбраната на Украина е одбрана на европскиот и меѓународниот поредок заснован на принципи“, рече Пендаровски.

Министерката за одбрана, пак, Славјанка Петровска, најави дека во рамките на НАТО соработката, тим од македонската армија ќе замине во Ирак.

„Во финална фаза на подготовка е заедничкиот придонес со Мобилниот тим за обука кој ќе биде упатен на почетокот на ноември во двонеделна мисија во НАТО Мисијата во Ирак со мандат за поддршка на обуката на Ирачката армија. Палетата на идеи и проекти за соработка продолжува и во рамки на развојот на одбранбените способности во рамки на НАТО процесот на одбранбено планирање“, рече Петровска.

Министерката зборуваше и за војната во Украина, посочувајќи на новите форми на закани и војување.

Началникот на генералштабот на македонската армија, Генерал Васко Ѓурчиновски, посочи дека Јадранската иницијатива А5 е еден од најуспешните и најефикасните регионални настани за справување со заедничките безбедносни и одбранбени предизвици.

„Заедно, развивме механизам за поддршка на взаемните безбедносни и одбранбени цели. Заедно развивме механизам за поддршка на нашите членки и партнерски земји во нивните амбиции и напори за интеграција. Со нашите партнери од US EUCOM, ние постојано ги идентификуваме современите безбедносни предизвици и работиме на заеднички пристапи и соодветни одговори“, рече Ѓурчиновски.

На присутните им се обрати и Командантот на врховната сојузничка команда на НАТО за Европа и на командата на силите на САД во Европа, генерал, Кристофер Каволи. Тој во својот говор посочи дека случувањата во Украина се предупредување за потребата од постојана подготвеност за заедничка одбрана.

„Инвазијата нè потсетува дека е потребно да работиме на безбедноста секој ден и случувањата кои се случуваат во овој регион ни покажува дека сите мора да придонесуваме на стабилноста секојдневно“, рече генералот Каволи.

На конферецијата, покрај началникот на Генералштабот, Васко Ѓурчиновски како домаќин и командантот на командата на Армијата на САД за Европа, генерал, Кристофер Каволи, учествуваат началниците на армиите на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, како и високли воени претставници од Здружената команда на НАТО од Неапол и од командата на САД за Европа. Како набљудувачи на конференцијата присуствуваат и воени претставници од Словенија и од Косово.

Инаку договорот за формирање на САД-Јадранската повелба, официјално беше потпишан во 2003 година, со која САД како покровител, ги вклучува Северна Македонија, Албанија и Хрватска се обврзаа низ институционална рамка да ја развиваат регионалната соработка во областа на одбраната.Пет години подоцна во 2008 година, на оваа иницијатива се приклучија Босна и Херцеговина и Црна Гора, а Србија, Косово и Словенија имаат статус на земји набљудувачи во групата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот