Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Фото: EPA-EFE/Luis Angel Gonzales

Епидемиолошката состојба во земјите од регионот е на ниво од претходните денови, со благ пад на новозаразените, хоспитализирани, но не и на бројот на починати пациенти.

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 1.402 случаи на коронавирус, меѓу 12.647 тестирани примероци, а 22 лица починале. На болничко лекување има 4.113 пациенти, од кои 145 се на апарати за дишење, соопшти Министерството за здравство. Досега се регистрирани вкупно 695.875 случаи на коронавирус, а тестирани се 3.881.861 лице. Од почетокот на пандемијата досега починале 6.478 луѓе. Стапката на смртност е 0,93 проценти.

Во Босна и Херцеговина, Федерацијата БиХ, Република Српска и областа Брчко, вирусот е потврден кај 418 лица. Пријавени се 23 смртни случаи.

Само во Федерацијата БиХ биле тестирани 2.585 примероци, од кои 233 биле позитивни на коронавирус. Пријавени се 17 нови смртни случаи, со што бројот на жртвите се зголеми на скоро 5.000 од почетокот на епидемијата.

Република Српска тестираше 728 лабораториски примероци, од кои 164 лица беа позитивни на коронавирус – 82 мажи и 82 жени, од кои 13 беа помлади, 99 средовечни и 52 постари. Пријавени се седум смртни случаи, а станува збор за постари и средовечни лица. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата во Српска е 3.438. Во моментов има 5.939 лица под медицински надзор.

Според последниот пресек на епидемиолошката состојба во Црна Гора, регистрирани се пет смртни случаи и 117 новозаболени лица. Тестирани се 1287 примероци за новиот вирус на корона. Од починатиот, најмладиот пациент имал 33 години, а најстариот имал 81 година. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со инфекција со ковид-19 во Црна Гора од почетокот на пандемијата е 1.521. Вкупниот број на тековно активни случаи е 2.050.

Во Северна Македонија, евидентирани се 67 новозаболени лица и 31 починат пациент.

Тестирани се 1.169 примероци. Бројот на смртни случаи од почетокот на епидемијата е скоро 5.000, а бројот на активни случаи е 13.169.

Од денес, северна Македонија ги олеснува епидемиолошките мерки, а полицискиот час започнува два часа подоцна, со колку е продолжено работното време во кафулињата и рестораните.

Според новата одлука на владата, полицискиот час ќе започне во 23 часот, наместо во 21 часот, и ќе трае до пет часот наутро следниот ден, додека угостителските објекти ќе можат да работат до 22.30 часот и само во отворени области како градини и тераси, јавуваат македонските медиуми.

Донесена е и одлука за задолжителен карантин за македонски и странски државјани кои доаѓаат од Индија и Бразил со цел да се спречи ширењето на нови видови на вирусот корона.

Националниот институт за јавно здравје на Косово денес информираше дека од ковид-19 во последните 24 часа починале 5 лица, потврдени се 160 нови случаи, додека 415 лица биле излекувани.

Во Хрватска, меѓу 10.446 тестирани, потврдени се нови 2.494 нови случаи на инфекција со корона вирус, објави денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Денес, вкупно 12.135 случаи на инфекција се активни на територијата на сите окрузи во Хрватска, а 2.123 пациенти се во болница, од кои 246 се на апарати за дишење.

Од првиот регистриран случај на коронавирус на 25 февруари минатата година, тестирани се 1.846.554 примероци и се регистрирани 339.412 заразени, а 7.315 пациенти починале. Во моментов има 28.581 лице во самоизолација.

Заклучно со 4 мај, вкупно 944.398 дози на вакцина биле потрошени во хрватскиот здравствен систем – 734.556 примале најмалку една доза, а друга 209.842, се наведува во соопштението на Националниот штаб.

Видео на денот